Україна

Українці почали вдвічі частіше стикатися з шахраями в інтернеті, найбільше – в месенджерах

Опубліковано

За півтора року відсоток українців, які звернулися б до правоохоронців через шахрайські дії, впав з 21% до 10%. Водночас кожен другий стикнувся зі зловмисниками в інтернеті, а кожен сьомий – втратив кошти через фішинг. Найбільше потерпають від онлайн-шахраїв мешканці Київської, Дніпропетровської та Харківської областей. Кіберзлочинці найчастіше атакують користувачів через популярні месенджери, а от електронну пошту для обману українців під час онлайн-шопінгу майже не використовують. Такі дані наводить OLX, згідно з результатами опитування 55 тис. покупців та продавців у серпні.

Кого обманюють найчастіше

За останні пів року 45% з опитаних українців стикалися зі спробами онлайн-шахрайства. Водночас минулого року цей показник був удвічі менший – 22%. Найчастіше з початку 2021-го атакують жителів великих міст – дві треті випадків. Хоч кіберзлочинці й намагаються активніше атакувати жіночу аудиторію, проте їхні жертвами однаково часто стають як чоловіки, так й жінки (40% та 60% відповідно).

До яких схем вдаються шахраї

Понад половина шахрайських випадків (54%) – продаж вигаданих товарів з передоплатою. На другому місці (28%) – фішингова атака, коли у месенджерах користувачам надсилали посилання на підробну платіжну форму. На третьому місці (11%) – шахрайство з надсиланням фейкових скриншотів / квитанцій про оплату товару. Схема з підставним кур’єром, коли приїжджає таксист і шахрай-покупець переконує швидко віддати йому товар, обіцяючи зарахувати кошти на рахунок продавця, – вже не така популярна, однак з нею стикнулися 7% користувачів.

Після фішингових атак шахраїв у 2021 році під час онлайн-шопінгу 14% жертв втратили свої кошти. Здебільшого (83% випадків) сторонні посилання на шкідливі сайти надходили у месенджери (Telegram, Viber, WhatsApp). Ще 6% жертв отримали фішингове посилання через SMS, а от через пошту шахраї практично не атакують українців – таких спроб зафіксували лише 2%.

72

Copyright © 2021 SNS Contrast

Змінити мову