Закарпаття

Земельні війни. Як в Україні «віджимають» фермерські господарства та хто протистоїть рейдерству землі

Опубліковано

Photo: Shutterstock

Колаж

Колаж
Фото: 

Андрій Якименко / hromadske

Вже три тижні в Україні працює ринок сільськогосподарських земель. Купувати землю можуть поки що лише фізичні особи і не більш як по 100 гектарів. В уряді кажуть: особливого ажіотажу немає, укладено лише трохи більше 1 400 угод.

Одна з можливих причин — купувати в Україні землю ризиковано через рейдерство. Ще два роки тому колишній міністр економіки Тимофій Милованов в інтерв’ю hromadske попереджав: в унікальну українську землю не вкладатимуть гроші через «унікальні проблеми з рейдерством та судами».

Загалом минулого року в Україні зафіксували 849 випадків рейдерства (земельного зокрема). Цього року вже заявили про 322 випадки — такі дані наводить система аналізу судових справ «Опендатабот». За цими цифрами нерідко стоять убивства, катування, підпали, знищення та «віджимання» врожаю. 

На що готові рейдери задля отримання ласого шматку землі? Як цьому протистоять фермери та чим може допомогти держава? І що треба зробити, щоби рейдерство в Україні нарешті зникло?

Пожежа на фермі ТОВ «Княжицьке», 2018 рік

Пожежа на фермі ТОВ «Княжицьке», 2018 рік
Фото: 

Руслан Фірсов/Facebook

Запалала ферма

Тетяна Руденко із селища Княжичі, що під Києвом, працює в сільському господарстві понад 40 років. На початку двотисячних очолила ТОВ «Княжицьке», а вже за 5 років, за її словами, там почалися спроби рейдерського захоплення.

«За генеральним планом забудови села, сільське господарство, наприклад, молочно-товарну ферму планували знищити й будувати житло. Була створена спілка власників земельних та майнових паїв. Вона виготовляла сертифікати невстановленого зразка, а голова сільської ради ставила на них печатку», — каже Тетяна Руденко.

Тетяна Руденко розповідає про підпал ферми ТОВ «Княжицьке» та рейдерство землі

Тетяна Руденко розповідає про підпал ферми ТОВ «Княжицьке» та рейдерство землі
Фото: 

hromadske

Через це проти тодішньої голови селищної ради було відкрите кримінальне провадження.

«Ми виграємо та повертаємо право на власність. Але десь у 2010 році ми дізнаємося, що тодішня сільська голова віддавала не тільки майно, а й землю під господарськими дворами», — розповідає Тетяна.

Після цього, за її словами, спроби рейдерства не припинилися. Якось до неї прийшли невідомі, які погрожували підпалити ферму:

«Один із них почав усе перекидати, бити. Вони казали, що якщо не віддам документи або гроші, буде горіти все: ферма, будинок, будуть стріляти та бити. Я натиснула кнопки, люди збігаються, ділки ці тікають, я викликаю поліцію. Була порушена кримінальна справа, але її вже кілька років геть не розслідують».

5
Продовжити читати
Коментувати

Відповісти

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Copyright © 2021 SNS Contrast

Змінити мову